Neler neler yaşamışsın, neler görmüş geçirmişsin canımın canı. Küçüklüğümden kalan tek hatırasın sen. Sana her baktığımda     yüzündeki çizgilerinin neler kattığını düşünürüm, hatıralarını her dinlediğimde kendimden utanırım. İsyanımı hayata bağırırken sen beni sakinleştirmeye çalışırken bana söylediklerin gelir hep aklıma. “Unutma bu yaşadıkların ilerde hatıra olacak sana ve hayatına sarılman içinde bir sebep.”

Sen benim için ne kadar değerlisin biliyormusun, kedimin göbek adı bile sana ait. Bazen Maya’ya baktığımda;onun bazı davranış ve hareketleri hep senden. Hani insanoğlu genlerini gelecek nesillere aktarmak için çoğalırmış ya kedim dördüncü nesil olmasına rağmen senden almış bazı tavırlarını,  babasının çoraplarını asarken silkelemeyi, bir bez görse alıp hemen kapı baca silmeyi 🙂

Ben senden ne aldım acep, bana mirasın ne genetik olarak? İçindeki yaşam enerjisinin olmasını dilerdim. 85 yaşına rağmen ” başınızda hayırlı olduğum sürece kalayım” demen. Hayatın sana hoyratlığına, yoksunluğuna rağmen köşene çekilip kendinden vazgeçmemen.

O gece seninle sabahladık ya hastane odasında, hani o doktorluktan uzak adamın senin burnundan hortum sokmalıyım derken hatır hatır senin canını acıtmaya çalıştı ya. İşte o an onun gırtlağına basıp öldürmek istedim anneanne. Ölüyorum! diye feryat ederken bana sarıldın ya ve bende yeter artık bırakın dıye bagırdım ya o insanlıktan uzak seni deneme tahtası olarak gören doktora içim nasıl sızladı ah bi bilsen. Sonra sızıp kaldın ve ben başında nasıl ağladım. seni severken aklıma küçüklüğüm geldi nasıl annemden kaçar eteğine sığınırdım  ve sende beni okşardın. Sen benim geçmişimsin , senden daha çok öğrenilecek o kadar çok şey varki… Kıymetini bilene..

Ilkokulu sadece iki sene okuyabilmene rağmen, kendinden vazgeçmeyip dünyadan haberim olsun diye her küpürü, her gazeteyi okumak istemen,vücudum izin vermiyo ah! bir güçlü olabilsem bak neler yaparım . demen yok mu? SEN ÇOK YAŞA benim canım..

“>

Yüzündeki çizgiler anlatır seni.

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir