Evrende hiç bir şeyin sebepsiz olmadığını bir kere daha anladım bugün. Uzun zamandır araştırdığım ve bir türlü hayatıma alamadığım bir konuydu Yoga bir ay öncesine kadar.

Yaklaşık iki aydır Maya Çocuk Yogasına başladı. Ben de bir aydır devam ediyorum. Maya’nın hayatında farkındalık yaratacak bir şeyin tadını almasını sağlamaya çalışıyordum. Dans, spor, resim derken birden içimde ki sese kulak vererek Yoga’ya başlamasını istedim. Daha doğrusu tatmasını istedim.  İleri ki yaşamı boyunca yapabileceği bir şeydi Yoga.

İnternette araştırdığımda Yoga’nın hiç de öyle hafife alınacak bir konu olmadığını eğer düzenli olarak devam ederse Maya’nın vücuduna, ruhuna katacağı artıları gördüğümde doğru bir karar verdiğimi anladım.

Küçük yaşta başlanılan yoga; astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite ve öğrenim güçlükleri gibi çeşitli tıbbi durumlar için önleyici bir etken olur. Tüm hayatları boyunca iyi değer ve davranışlara sahip olabilmesi için kullanabilecekleri yöntemler sunar. Çocuğunuzun fiziksel, akılsal, sosyal ve ruhsal açıdan sağlıklı ve dengeli olmalarını sağlar. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmasına da yardımcı olur. Bu sayede koordinasyon ve beceri kazanır. Hayvanları taklit ederek ve hayal ederek uygulandığı için hayal gücünü geliştirir. Sinirleri ve salgı bezleri harekete geçer. Kan dolaşımı hızlanır. Çocuklar doğru nefes almayı öğrenirler. Bedenin esnemesi zaman içinde zihnin de esnemesine faydalı olur. Çevresine farkındalık geliştirir, incelemeyi ve keşfetmeyi öğrenir. Rekabet yoktur. Daha kolay öğrenmeyi ve odaklanmayı öğrenir.

İsterseniz burdan da okuyabilirsiniz..

Bana gelince sadece deneyimlerimi yazarsam; İnanılmaz rahatlamış ve daha iyi hissediyorum hele ki enerji çalışmalarından sonra. Her çalışmanın sonunda kendimize ettiğimiz teşekkür sözü var ki işte orda ben bitiyorum. “Kendime, bedenime ayırdığım bu zaman için teşekkür ederim.”

Yoga’ya başladığımız da ilginç bir bilgi öğrendim. Maya’nın isim anlamı olarak Yoga’da yeri büyükmüş. Yoga eğitmenimiz Meral hanım özellikle mi bu ismi koydunuz diye sorduğunda şaşırdım.  Meğer Maya Yoga’nın temeli imiş.  Maya’nın isim anlamı; Öz, yaradılış demek. Yoga’da öz e dönmek olduğuna göre. Bu arada dikkat edin çoğu Yoga merkezlerinin ismi Maya ile başlıyor.

Evrende hiç bir şey tesadüf değilmiş bir kere daha anladım.

 

P.S: Bu arada Yoga öyle sanıldığı gibi çok pahalı bir şeyde değil bu arada bilginize.

 

 

Yoga

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir