Maya doğduktan sonra hayatımda ki bazı marka alışkanlıkları değişti. Her annenin yapmaya çalıştığı gibi 🙂 

Maya ve ben alerjik bünyeli iki hatunuz hele polen zamanı hapşırmak ve nefes almak bizim için oldukça sıkıntılı bir dönem.  Kedi doğduktan sonra doktorumuzun da uyarısı ile deterjan konusu benim için bir zamanlar çıkmaza girmişti. Hangisi organik hangisini kullanırsam cildine dokunmaz hangisi leke çıkarırı? Yok organik olsun derken lekelerden kurtulmayan bodyleri, kıyafetleri yani  uzun zaman hem deterjan  hem kıyafet problemi yaşamıştık. 

Çok bilindik markaların deterjanları iyi temizlerken Maya'nın cildi kırmızı kırmızı lekelerle dolmaya başlamıştı,  sonrasında gene çok bilindik beyaz kalıp sabun markasının çocuklar için olan deterjanını  kullandığımda da düşük derecede erimediğini bu seferde kıyafetlere yapıştığını gördüm Yüksek ısıda da kıyafetlerin rengi, şekli şemali bir garip olmaya başladı . En sonunda buldum markamı, ROXY! Yumuşatıcı kullanmayı içindeki katkılarından dolayı  zaten uzun zamandır bırakan bir insan olarak bu deterjan benim için süper oldu. Kokusu ve temizliği gerçekten iyi fakat leke çıkarma konusunda inanın tek geçer! dediğim bildiğimiz beyaz kalıp sabun. Hani anneannelerimizin, annelerimizin kullandıkları ama bize unutturdukları o mis kokulu muhteşem beyaz kalıp sabun . Yıkamadan evvel azıcık beyaz kalıp sabun ile lekeyi çitileyip sonra düşük derecede bile lekesiz olarak yıkamanız o kadar kolay ki.  Birde geçenlerde internet sayesinde tanıştığım deterjan görevini gören ama kesinlikle %100 doğal başka bir sabun keşfettim.  Ekonat. Bir ağacın meyvası ekonat , antiseptik ve hipoalerjenik yapısından dolayıçok fazla kullanım yeri var. Kurutulmuş meyva kabuklarını  kendisine ait kesesine 4-5 adet koyuyorsunuz ve yıkamya başlıyorsunuz. Yıkama esasında çıkan temizleme suyunu doğaya bıraktığınızda hiç bir atık bırakmadığı hatta kabukları sonrasında gübre olarakta kullananılabileceğini söylüyor  firma. İlk başta hadi canım desemde lekesiz! olan kıyafetlermizde artık onu kullanıyorum . Bize öğretilen bir olgu vardır ya ? köpük yoksa temizlik olmaz diye. Ben bu aralar onu yıkmaya çalışıyorum . Köpüğü arındırmakta ayrı bir sorun imiş çünkü.

Çamaşır suyu hijyendir anlayışını artık başka organik , doğaya saygılı markalarla değiştirmeye  başladık bizim evde. Sirke, karbonat, çamaşır sodası daha yaygın artık. Bulaşık makinasında parlatıcı  ; çamaşır makinasında yumuşatıcı yerine artık sirke, Bulaşık makinasında ki kötü kokuyu önlemek adına;  kullanılan limonların kabukları, çamaşır beyazlatma adına soda, yer temizliği sirke, karbonat yada hayatımıza organik marka olarak giren Amway ürünleri ( bunun için Ebru sanada burdan teşekkürlerimi ileteyim ).

Maya'dan sonra ve Maya'dan önce diye bakarsak evde değişen bir tek temizlik anlayışı değil değişen çok fazla markamız var. Sizin evinizde neler değişti, siz ne kullanıyorsunuz?

Neden böyle bir post yazdım diye merak edenlere cevap vermek isterim. Bugün bebek bekleyen bir arkadaşımın bana telefon açıp deterjan konusunda tavsiyemi istemesi, belki burdan başka anne ve anne adaylarına da yardımım dokunur diye düşündürdü. Annelik garip bir durum tecrübe burda gerçekten çok işe yarıyor çünkü.

 

Sevgiler 🙂

 

Siz ne kullanıyorsunuz?

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir