Hiç Aile Ağacınızı çıkardınız mı?

O ağacın dallarında olan kişiler neler yaşamış, nerelerden göçmek zorunda kalmışlar. Ne acılar  ya da ne sevinçler yaşamışlar . Hangi durumları aynı yaşadınız? Kimin kaderi ile paralel sizin hikayeniz. Kökleriniz ne kadar derine kadar gidebiliyor hiç araştırdınızmı?   Sizi hiç tanımadığınız ya da tanıdığınız bir aile büyüğünüze benzettiler mi?  Bu huyun aynı halan, dayın, büyükbaban gibi..

Ben dedemden ve anneannemden çok bu tarz hikayeler dinlediğim için köklerimi hep merak eden biri oldum. En fazla 4.nesile kadar geri gidebiliyorum,  acı hikayelere sahip bir geçmişi olan bir ailenin torun çoçuğuyum.

Hiç bazı duygularınızın size ait olmadığını veya yaşadığınız durumla uyumsuz olduğunu hissettiniz mi? Mesela dört dörtlük bir hayatınız var ama bir türlü içinizdeki hüznü atamıyorsunuz? Veya hayatınız ve duygularınız evlendikten/ çocuk sahibi olduktan/ 20 yaşından sonra garip bir hal aldı veya anlamsız bir korku yaşamaya başladınız? İşte bunların asıl sebebi siz olmayabilirsiniz? Sizden önce yaşamış ve çözümlemeden ayrılmış bir büyüğünüzün mirası olabilir.

Aileden devralınan travmalar üzerine yazılmış oldukça ilgi çekiçi bir kitap, Seninle Başlamadı. Yazarı Psikolog Mark Wolynn bu konuda bilimsel çalışmalar yapmış hatta enstitü bile kurmuş . Kitabında çalışma yaptığı kişilerin hikayelerini de paylaşmış.

Yazar;doğumdan itibaren en yakınlarımız olan anne ve babamızın yoğun  etkisine kaldığımızı, 0-3 yaş aralığında olayları mantığımız ile değil hissettiklerimiz ile değerlendirdiğimizi belirtiyor. Bu yaş aralığında yaşanan travmaları hatırlayamasak bile bilinçaltı kayıtları tuttuğumuzu söylüyor. Anne -babayı reddetme,bağ koparma ya da aileden başka bir bireye yakınlık duyma daha çok bu yaş aralığında olduğunu söylüyor . Hatta şanslı biri iseniz hiç bir miras alamayacağınızı da belirtiyor.

Kitapta sunulmuş güzel egzersizler, iyileştirici cümleler,dönüşüme katkı olabilecek çok güzel tavsiyeler bulunmakta. Kendi adıma çok güzel farkındalık kazandım. Okuyana şimdiden şifa olsun ..

 

 

 

Seninle Başlamadı.

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir