Ağustos ayının bitmesi demek benim için sezonu açmak demek. Evet en sevdiğim mevsimlerden biridir Sarı Sonbahar. Bende bir bayram havası.

Geçen Nisan ayında biz leyleği havada görmüş ve bu yaz oldukça çok gezeceğiz demiştik sevgili ile. Gerçekten de öyle oldu 🙂 Televizyonda yayımlanan gezi programlarını sunan sunucuları hep kıskanmışımdır. Bende orda olmalıyım görmeliyim diyerek çok kıskanarak seyretmişimdir her daim.

Bu Ağustos benim için tam anlamı ile gezi programı tadında geçti.

İzmir, Gelibolu, Saroz ve Yeniçiftlik gezilecek, görülecek yerlerdi.

İlk durağımız İzmir oldu .O kasıp kavuran sıcağına rağmen gezmediğimiz yer kalmadı.

Gezdiğimiz o kadar yer arasından ben Alaçatı’ya aşık oldum. Sıcağının yanında o serin esen rüzgarı insanı nasıl kendine nasıl aşık ediyor anlatamam size, o daracık sokaklar, rengarenk boyanmış kapı ve pencereler, pembe,beyaz,sarı teneke kutulara dikilmiş sardunyalar, evlerin dışını sarmış sarmaşıklar ve nice renkli çiçekler…
Yeldeğirmenleri ile ünlü Alaçatı; şiddetli rüzgarından dolayı, zamanla yeldeğirmenlerinin yerini büyük Rüzgar Gülleri almış.
Oraya kadar gitmişken de damlasakızı macunu ve damlasakızı tanesi almadan dönmek olmazdı. Gezmeye gittiğim yerlerin özellikle nesi meşhur diye önceden araştırırım bu bende bir saplantı boyutunda. İzmir’e kadar gitmişken damlasakızlı dondurma ve lokma yemeden dönmek büyük bir kayıp olurdu. Bu gidişimde lokmasından tadamadım fakat bir önce ki geldiğimde doya doya yemiş ve inanılmaz beğenmiştim. İstanbul’da ki İzmir lokmaları inanın aynı değil. Gidecekseniz mutlaka tatmadan dönmeyin derim.
Cumartesi günü büyük bir pazar kuruluyor Alaçatı’da, benim gibi semt pazarı sevmeyen bir kadını bile kendine aşık ettirdi ya inanılmaz güzel bir pazar. Allah’ım ordan ayrılmak istemedim. Semt pazarı olmasına rağmen sanki büyük bir AVM tadında ALAÇATI pazarı, aklınıza gelebilecek her şey var. Eğer benim gibi aroma, ot aşığı iseniz İstanbul’da bulamayacağınız her türlü kurutulmuş otu bulmanız mümkün. Adaçayı, kekik, nane aklınıza ne gelirse. Özellikle Nisan ayında kurulan ot pazarına davet etti kekik aldığım oranın yerlisi. Bir daha ki ziyaretim sanırım Nisan ayında gerçekleşecek. 🙂 Gidilecek, görülecek yerler listenizde olmalı Alaçatı özellikle Cumartesi gününe ayarlamanızı da şiddetle öneririm.

İzmir’in kuru sıcağından sonra Gelibolu’nun nemsiz havası, serin denizi ile kendimize geldik bir anda. Sakin ve huzur dolu havası insanın bünyesine bir anda ilaç gibi geliyor. Anneannemin neden orayı daha çok sevdiğini şimdi anladım. Her seferinde “İstanbul’a gelip ne yapayım bu sıcakta, burda insan yaşlanmıyor ? ” demesi halen kulaklarımda.

Gelibolu-Saroz’dan sonra istikamet liseden beri irtibatımı hiç koparmadığım tek arkadaşımın Esra’nın yanına doğru Yeniçiftlik’e gittik. Açıkçası orda daha çok rahat ettim diyebilirim. Esra’nın oğlu benim kediye öyle güzel arkadaşlık etti ki. Kendimi kasmadan, çocuğu rahat bırakarak günü bitirmenin tadı da ayrıymış.

Ağustos bizim için tam Leylek kıvamında idi. Sürekli hava da gezerek bitirdik .

Şimdi Eylül’e güzel başlamanın heyecanı sardı. Maya artık tam gün kreşe başlıyor ve ben dört senenin sonunda yanlız kalma fikrine halen alışabilmiş değilim. 🙂 Onu kreşe gönderdikten sonra bana kalan zamanı nasıl değerlendiririm derdindeyim şimdi.

Maya’yı sorarsanız , kreşini gördükten sonra ne zaman başlıyorum , ne zaman arkadaşlarımla tanışacağım heyecanı içerisinde. Bizim için yeni bir dönem başlıyor artık. Yavaş yavaş kendi ortamını yaratma çabası içerisine girecek bizim kedi. 🙂

Bu Sonbahar heyecan içerisinde başladı bizlere, dilerim sizlere de yeni yeni güzellikler getirir.

Sevgiyle.

Sarı Sonbahar

Yazı dolaşımı


Sarı Sonbahar” için 2 yorum

  1. Canım kısmetse 15 Eylül’ de Çeşme’ ye gidiyoruz. benim gibi soğuk denize giremeyen biri nasıl girecek o ayda bilmiyorum ama Alaçatı’ ya da mutlaka uğrayacağız. Bu rehberliğin iyi oldu..

    1. Büyük bir ihtimalle giremeyeceksin o soğuk suya arkadaşım ama olsun bol bol gez, iyot kokusunu depola vücuduna 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir