Ailemize 8 haftalık iken katıldı Dexter.  Kardeşlerinin arasından ayırıp kucağımıza ilk aldığımda o atan kalbi avuçlarımın arasında hissetmek çok ama çok garip bir histi. O korkuyordu biz korkuyorduk .

Bir an acaba ayırmasak mı ? kardeşleri ile beraber olsa mı diye düşünmedim değil. Lakin ben almasam başka bir aile onu sahiplenecekti.

Ve o direkt bizi seçmişti. 7 kardeş arasından meraklı ve cesur davranarak direkt Cem’e doğru koşmuştu, kardeşlerinin arasında en irisi ve besilisi oydu.  Hani derler ya anne ve babamızı biz seçeriz sanırım oğlumda bizi seçmişti.

Eve gelmeden önce  yakın bir yerde veteriner bulduk ve ilk muayenesini yaptırdık . Veterinerimiz Dexter’a uygun mamasını ve aşı takvimini belirledi. Gayet sağlıklı bir yavru olduğunu ve Labrador yavrularının sürekli oyuncu, kemirgen ve haşarı bir ırk olduğunu söyledi. Gözümü iyice korkutmaya mı çalışıyordu acaba .İlk bir haftanın çok önemli olduğunu ağlayabileceğini, havlayabileceğini söyledi. Bu hafta mutlaka ona ilgi göstermemizi ama her ağladığında da yanına gitmememizi,  radyo ya da tv açmamızı söyledi. Kısaca eve yeni bir bebek geliyordu . O an ne yapıyorum ben demedim değil. Cem işe gidecekti ve ben Maya ile bir süre onunla yalnız kalacaktım..

Normalde evin içinde bakma fikri benim çok sıcak bakmadığım bir durumdu.  Gelen bebek bir Labrador yavrusu olunca ona salonun bir köşesini sınırlayarak çiş pedleri ile çevrilmiş  bir köşe ayarladık. İlk gece ağlarsa hemen yanına gidip sakinleştirmeyi kararlaştırdık Cem ile.

O gece ağlama sesi beklemekten bir türlü uyuyamadım. Gece sık sık başına gidip ne yapıyor diye bakarken onun o mama kabına kafasını sokmuş mutlu bir şekilde uyuduğunu görünce rahat bir şekilde uyudum taa ki odadan gelen kokuya uyanana kadar.  Evet Dexter’ın ağlama sesine uyanmadık o sabah,  kokuya uyandık!!!!

Ayrıntıya gerek yok sanırım 🙂

Ve o gün  Dexter için hazırladığımız güzel mekan terasa taşındı.  Wc eğitimi için daha küçüktü  Dexter ve o öğrenene kadar geçen sürede kokunun eve  sinmesini kesinlikle istemiyordum. Hemen Koçtaş’a giderek ona bir kulübe edindik, içine bir de sıcak tutabileceği battaniye yerleştirdik ve bekledik Dexter’ın tepkisini. Normalde ilk başlarda alışamazlarmış sahibinin yardımı ile orayı benimsemesi gerekiyormuş ki bizim buna ihtiyacımız kalmadı. Direkt kulübesine giderek battaniyesine sarılarak uyudu. Sanırım Dexter gerçekten de ailesinden ayrılmaya hazır bir yavru köpekti ki bize ağlama ve alışma konusunda hiç zorluk çıkarmadı.

Ve sıradaki en önemli konu tuvalet eğitimi idi.

Yazın sonu olmasından dolayı terasın kapısı sürekli açık durumda olması işimizi kolaylaştırdı.  Gazete eğitimi Dexter’da işe pek yaramadı diyebiliriz sürekli alıp parçaladı, pedleri yerden söktü, çim halı aldık onuda çim sanıp yemeye çalıştı 🙂 Kısaca bebeğe ne öğretebilirsiniz ki Allah’tan çok çabuk büyüyorlar. Önce kulübesinin etrafında çit yoktu  baktık olmuyor teras onun malı gibi her yeri işaretliyor. Çiti yerleştirdik kulübesinin etrafına. Mama ve su kabını gaezte koyduğumuz yerden uzağa yerleştirdik. Sinirlendi çıkmak istedi, gazeteyi parçaladı 🙂 Eve girdiğinde işaretlemeye devam etti .

O işaretlemeye devam ettikçe biz de onu çitinin içine bıraktık. Eğer evin içinde dolaşırken birden yeri koklamaya ya da garip bir şekilde dönmeye başladığını gördüysek hemen alıp yerine götürüp işini hallettiğinde Aferin! diyerek sevdik. Ama yakalayamadığımız durumlarda  hemen gördüysek yüksek bir volümle HAYIR! diyerek  alıp çitine bıraktık, 10 dakika sonra çıkardık. Bu şekilde davranınca 2 haftada öğrendi.  Baktık evin içine yapmıyor çiti kaldırdık ve çok mutlu oldu. Artık her ihtiyaç duyduğunda terasa şimdilik işini hallediyor. Çok heyecanlanıyorsa ya da oyun oynamaya dalıyorsa arada kazaları oluyor ki o artık batmıyor gözünüze.

Eğer bir puppy sahibi iseniz; eve gelir gelmez eğitim başlıyor bilginize. Wc eğitimi bir kaç hafta sıkıntılı ama sonrası keyifli. Bir çocuktan kesinlikle farkı yok bunu unutmayın. Bir zaman çamaşır suyu, sirke  sürekli elinizin altında hazır asker durumunda olabiliyor. 🙂

Çabuk büyüyorlar çabuk öğreniyorlar ve size koşulsuz bağlanıyorlar. Tuvalet eğitimi dışında beş komutu çoktan öğrettik bile ve bir Labrador sahibi olduğum için ayrı seviniyorum.

Sırada ki eğitim sürecimiz kışın gelmesinden dolayı terasın kapısı kapanacak ve onun dışarı çıkmak istiyorum demesini sağlamak. Labradorlar kesinlikle havlamayan, hırlamayan ses çıkartmayan ırklar.  Bu sebepten her ihtiyaç duyduğunda bize haber verebilmesini sağlamamız gerekiyor. Bizde wc eğitimine şimdi zil ekleyeceğiz.  🙂 Bakalım nasıl olacak.

Evet çok enerjik, evet çok hareketli yorulmak bilmiyor lakin bunların yanında öyle güzel huyları var ki. Yemek yaparken mutfakta yanımda uyuması hatta terliğimin üzerine kafasnıı koyarak yatması.  Fırın kapağı her açıldığında deli gibi etrafında dönerek dans etmesi . Acıktığında mama poşetine pati atması, kızdığımda kulaklarını indirip o güzel gözleri ile mahsun bakması ve ne yaparsam yapayım hep sadık bir biçimde bizleri sevmesi.

Evde bir puppy ile yaşamak çok güzel az zahmetli diyeyim 🙂

 

 

 

 

Labrador yavrusu ile evde hayat

Yazı dolaşımı


Labrador yavrusu ile evde hayat” için bir yorum

  1. Nilay hnm merhaba , Dexter ı hangi puppy mama ile beslediniz. 2 aylık erkek labradorumuz var , şu ana kadar bosh ve profine mama aldım ama sevmedi. nette mama araştırması yaparken blogunuza rastladım. şimdidedn tşk.
    Whisky

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir