2 yaş sendromu bitti derken şimdi de korkularımız başladı ; sebebi olmaksızın ( biz büyüklere göre )  her şeyden korkar hale geldik.

Sokakta yürürken korna seslerinden, kedi köpekten, evde koridorda  bir odadan bir odaya geçerken ani çığlıklar eşliğinde “korkuyorummmmmm!” diyerek çığlık atmalar. Gece yatarken odasının duvarında “ona görünen ” sineklerden, böceklerden korkmalar. Kısaca  herşeyden korkuyoruz .

Nasıl davranacağını insan bazen bilemiyor ya  bende bu günlerde bu ruh hali içerisindeyim. Başucu kitabım ” Mahallenin en mutlu yumurcağı” na sordum ;  Hey Harvey Karp ne olacak bu Maya’nın hali diye 🙂 O da 364’üncü sayfadan başla bu sefer dedi…. Ne mi yazıyor , buyrun okuyalım….

 

Her yaşta ufaklığın korkuları olabilir. Ancak 3 yaşından itibaren çocuklar daha zor yatıştırılan korkular-kötü adamlar, canavarlar, böcekler, mantıksız gözükebilen karakterler geliştirebilirler. Bunun iki açıklaması olabilir; üç yaşındaki çocuklar kendilerini daha korumasız hisseder. Bu yaştaki çocukların beyinlerinde çok büyük değişiklikler meydana gelmektedir bunun sonucunda da bir bebekten daha büyük ama bir çok kişiden de küçük olduğunu farketmesi korkutucu bir yüzleşmedir. İkincisi, kendini ilkel dürtülerinden ( ısırmak ve vurmak gibi) uzaklaştırmak için büyük çaba sarfederken, fark etmeden bu dürtüleri gölgelerle, hayvanlarla özdeşleştirebilir.  Eeee! ne yapacağız peki

* Korkuyu hemen dağıtmaya çalışmayın, korkmuş bir çocuğu yatıştırmanın en kolay yolu, endişesini sevgi ile karşılamak ve sarılmak, onu anladığını ona hissettirmek.

*Sihre inanırlar, özel bir bilezik,bebek, battaniye, “koruyucularının” ( anne ve babasının ) bir fotoğrafı ya da sihirli su spreyi gibi koruyucu tılsımlar kullanın.

Her yatmadan önce onu korkularından koruyacak olan simgeleri ona göstererek ve anlatarak yanında olacağını belirtin.

*Korkularını küçümsemeyin, sizin için mantıksız gelen onun dünyasında çok büyük anlam taşıyabilir.  Korkusunu küçümsemek ona saygı duymadığınızı ve anlamadığınızı ona hissettirir…..

Harvey bunları sıralamış bende akıl süzgecimden geçirerek  tılsım için anlattıklarını uygulamayı seçtim. Birde bunu deniyelim bakalım ne kadar işe yarayacak.

Kısaca şunu anladım ki 2 yaş biter 3 yaş başlar o da biter bir başkası başlar. Şimdilik  Tinker Bell’den ve onun peri tozundan yardım isteyeceğim; benim korkularımı da iyi gelir mi acaba Tinker Bell ile konuşsam bir cimdik peri tozu bana da verir mi ?

 

 

Korkuyoruz…

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir