Kızıl Parti’yi ilk duyduğumda, çok etkilenmiş ve heyecanlanmıştım. Benim kuşağımda, kızların adet görmesinin yarattığı kötü hisleri ve bunun örtbas edilmesi gereken bir durum olarak görülmesini anımsayıp kendi kızıma, Linda’ya  borçlu hissettim. Bu önemli olayı kutlamalıydık.

Bu konuyu Linda’ya açtığımda, henüz on bir yaşındaydı ve adet görmesine daha çok var gibi görünüyordu. Kimlerin o gün yanında seninle olmasını isteyebileceğini konuştuk ve aklına yatarsa o güne dair bir kutlama yapabileceğimizi konuşup konuyu kapattık.

Sonra bir gün, linda okuldan eve geldi ve kısa ve öz bir şekilde ” Allah’tan arkadaşım Sara’nın yanında ped varmış, çünkü regl oldum,” dedi. Gülümsedim ve annelere özgü bir suçluluk duygusunu bastırarak onu tebrik ettim.” Ona okula giderken yanında bulundurması için bir ped vermeyi bile akıl edemedin!” dedim kendi kendime.

Linda’ya Kızıl Parti için kimleri davet etmek istediği hatırlatarak, bu parti için neler yapılmalıdır diye internette araştırmalar yapmaya başladım. Parti günü , akşam güneşi  batarken kızıl vakit olduğunda toplandık. Bütün arkadaşlarının ve annelerinin üzerinde kırmızı bir şeyle vardı, herkes mutlaka bir kırmızıyı dahil etmişti elbiselerine.

Eşik töreniyle başladık seromoniye. Yere odadakileri  iki gruba ayıran kırmızı kadifeden şerit serdik. Linda ve herbirinin ellerinde yanan mumlar olan arkadaşları bir yana, biz kadınlar diğer tarafına geçtik. Linda’dan çok sevdiği ve çocukluğunu temsil eden bir şey getirmesini istemiştim. O da yanından hiç ayırmadığı oyuncak ayısını seçmişti. Şimdi, göz kamaştırıcı uzun kırmızı elbisesi ve çiçeklerden  bir çelenkle  taçlandırılmış uzun saçlarıyla, yarı kadın, yarı çocuk, oyuncak ayısını tutuyordu kucağında sımsıkı. “Çocukluğunu geride bırakıp bir genç kız olmaya hazır mısın?” diye sorduğumda “Hayır!” diye fısıldadı.

“Pekala,”dedim,” Eşikten geçip bize katılmaya hazır olduğunda oyuncağını yere bırak.” Linda gözlerni kapattı, derin bir nefes aldı ve oyuncağını yere bıraktı. Kırmızı kadifenin üzerinden geçip hıçkırarak kollarıma koştu.

“Kadınlığa giden yola hoş geldin genç kız” dedim.

Başının üzerinde yanan bir mum  çevirirken, “ateş seni hiç yakmasın, güçlü kılsın.”dedim.

Ardından ona,”Büyümek, beraberinde hayatın  tatlı yanlarını getirir,”  diyerek birkaşık bal ikram  ettim. Diline bir tutamt uz serperek, “Acı yanlarını da öyle. Olgunlaştıkça ikisini bir arada yaşamayı öğreneceğini biliyorum,”diye ekledim.

Enfes görünen bir çileği uzatıp ” Dilerim ki hiç aç kalmazsın,” bir bardak  su uzatıp “Dilerim ki hiç susuz kalmazsın,” temennilerinde bulunarak ona sımsıkı sarıldım.

Hem gülümseyen  hemde inceden ağlayan kadınlara bakarak, kızıma , ” Kadınlığa giden yolda ilerlerken güçlüklerle karşılaşıp korkuya kapıldığında, yanlız olmadığı unutma.Yükün ne kadar ağır olursa olsun,ben hep yanında olacağım” dedim….

ANNELER VE KIZLARI İÇİN BİR FİNCAN HUZUR adlı kitabın beni etkileyen hikayelerinden birinin bir bölümünü paylaşmak istedim. Okuduğum her satırda  kendimin de orda olmak için can attığımı fark ettim. Türkiye’de  yasaklarla baskılarla büyütülen kızlarımızın, hayatında ki en önemli anını nasıl da yokmuş gibi yaşatıldığını anımsadım. Erkek çocuklarımızın  erkekliğe  geçişlerindeki şaşalı düğünlerini düşünürken kızlarımızın ilk adetlerini gördüğünde suratlarına inen tokat arasında ki tezatlığı fark ettim tekrar terkrar.

Aklımın bir köşesinde kaldı bu hikaye, neden olmasın, kızımın  genç kızlığına ilk adımını atarken yanında kuzenlerinin, arkadaşlarının, halasının, yengesinin, teyzelerinin, arkadaşlarının annelerinin olduğu  güzel bir davet veremezmiyiz?

Aklıma kazıdım kuzum, belki ikimizin genç kadınlığını kutlarız ikimiz kırmızlar giyerek 🙂Kızıl Parti

Yazı dolaşımı


Kızıl Parti” için 6 yorum

  1. CANIM HARİKA BİR FİKİR VE ÇOK DOĞRU.BU PARTİDE AZRAYLA YANINIZDA OLACAĞIZ VE AZRAYADA YAPMAK İSTERİM ŞİMDİDEN HEYCANLANDIM DOĞRUSU: )))))

  2. Bence genç kızlığa geçiş için mütthiş bir seramoni… Böylece unutulmaz güzel bir anı olacak hayatında. Benim 2. şaheserim de kız olursa bak düşünebilirim böyle bişey kırmızıya da bayılırım 😀 Mayanın partisine de davetiyemi unutmayınız lütfen… Bu arada benim okyanus gözlü minik erkeğimin de erkekliğe geçişine çok az kaldı… 😉

    1. Sensiz olurmu aslan kadınım….. Kırmızının senin ve Ebru’nun rengi olduğunu biliyorum. Mutlaka mutlaka davetlimsin. Sende benimkini sakın unutma ama…

  3. Nilaycığım sitene ve konularına bayıldım, bizim zamanımızda böyle şeyler pek konuşulmazdı ama şimdi kutlamalar oluyor.genç kızlığa geçişte güzel hatırlanması gereken bir olay, darısı benim kızlarımın başına seni ve maya’yı öpüyorum ayrıca sizi çok özledimmmmmmmmmmmmmmm.
    tülay-ayçaelif

    1. Kızlarımız için mutlaka düzenleyelim bu partiyi. Sen bana haber ver ben düzenlerim yavrularına.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir