Adı Nurşen; 16 yaşında Ağrı’da yaşayan gözlerinde ışığın sonsuz enerjisini görebileceğiniz dünyalar güzeli bir genç kız.

Yollarımız 4 sene önce kesişti bir internet sitesi sayesinde. Bir akşam yemek yerken sevgiliyle;  nette karşılaştığı bir siteden bahsetti.  Eski bir gazeteci olan Cengiz Tunay’ın hazırladığı ;  Türkiye genelinde yokluk sınırının altında yaşayan çocukların okuma gayretlerine rağmen imkanlarının yetersiz kaldığı anda bizlerle onları buluşturan bir site. WWW.KARDESINISEC.COM

Çok etkilenmiştim, sevgili anlattıkça içim kabarmış bir şeyler yapabilme ihtiyacı doğmuştu. Siteye girip orada kayıtlı olan öğrencilerin sayısını  öğrendiğimde  içim dondu. Allah’ım ne kadar çok çocuk okumak isteyipte bunu gerçekleştirebilmek için zorlandığını gördüm.

Hayatımızın kediden sonraki en güzel olayını gerçekleştirip kendimize bir kardeş seçtik o gece.  Sitede kategori  durumu;  hangi şehirde kaç çocuğun kardeş beklediğini, kız mı erkek mi? , yaş aralığı ve ailevi durumlarını  belirten kısa kısa notlar ve en önemlisi sadece öğretmen ya da müdürlerin telefon numaraları verilmişti. Kolaylıkla öğretmeni ile kontağa geçip çocuğun durumu hakkında bilgi alıp ihtiyaçlarını öğrenebiliyorsunuz. Bizim kriterimiz sadece kız olmasıydı. Kız çocuklarının daha çok okumaktan vazgeçirildiğini ve erken yaşta evlendirilmek zorunda olduğu fikrini bildikçe bu doğrultuda seçtik Nurşen’i.

Öğretmeni ile konuştuk; sınıftaki durumunu, aile ortamı hakkında kısa bilgi aldık sonrasında acil ihtiyaçlarını öğrendik. Üç kardeşin ortancası Nurşen, babası şeker hastalığından dolayı malülen emekli olmuş ve abisinin yaz tatillerinde çalışması sonucunda eve gelir gelen bir kız çocuğu. Tanıdık bildik yabancı olmadığımız bir hikaye.

Öğretmeni acil olarak önlüğe,ayakkabıya, deftere, kaleme ihtiyacının olduğunu söyledi.  Gıda anlamında da yeteri kadar beslenemediğini ama bunun asla aralarında söz konusu olmadığını kendisinin hissettiğini belirtti. Biz sevgiliyle hemen gerekli araç gereçleri temin ettikten sonra Nurşen’in öğretmeni ile konuşup kendisiyle telefon ile görüştük. İnanılmaz nazik, mağrur ve çok aklı başında bir kızdı kardeşimiz. Kendisine ihtiyaçlarını hazırladığımızı bir isteğinin olup olmadığını sorduğumuzda bize verdiği cevap inanılmazdı.  12 yaşında ki bir kız çocuğu ne isteyebilirdi sizce?

Bizden sadece ve sadece “Lacivert külotlu çorap” istedi. Ayaklarının üşüdüğünü, Ağrı’nın soğuğunda ayaklarını ısıtamadığını düşünsenize. Bizler İstanbul’da 3 dereceyi görsek hayat duruyor. Orda 3 derece bahar havası demek. Kanım çekilmişti. İnanamıştım. Biz o gece sevgiliyle yeni aldığımız kombinin evi ısıtamaması üzerine şikayetlenirken. Nurşen bize “Geceleri soğuktan palto ile yatmak zorunda kaldığını ve hatta duvarların buz tuttuğundan “bahsetti. O yaşta ki bir çocuk yalan söylemeyi akıl edemezdi. Kendini acındırmak için değildi söyledikleri o kadar masumane konuşmuştu ki telefonu kapattıktan sonra kendimize uzun bir süre gelememiş hatta yatağa girdiğimizde içimizde verdiğimiz vicdan savaşını çok sonra konuşmuştuk sevgiliyle.

Velhasıl Nurşen şu an üniversite sınavlarına hazırlanıyor 🙂 Çok hırslı bir kız, okumanın onun geleceğini çok değiştireceğini bildiğinden sadece hedefinin üniversite bitirerek bir meslek sahibi olmak istediğini söylüyor. Şu an öeslek lisesi’nde çocuk gelişimi üzerine okuyor Ağrı’da.  Bu bölüm üzerine de üniversite bitirip mesleğine başlamak istiyor.

Bizde yapabildiğimiz kadarıyla onunla beraber olmayı kendimize görev bildik. Kardeşin kardeşe yardım edebildiği kadar.

Bizimle beraber bir kaç dostumuz da bu siteden kendilerine kardeş seçtiler; onlarında birbiriyle olan diyaloglarını duydukça inanılmaz seviniyor ve gurur duyuyorum. Okumak herkesin hakkı , Nurşen ile her aldığı başarı notunda yaşadığımız mutluluk inanılmaz.

Umarım Nurşen gibi kardeşini bekleyen çocuklarımızda ağabeylerini, ablalarını burdan bulabilirler.

Ve ne zaman lacivert külotlu çorap görsem halen içim acır. Ve ona gönderdiğim  onlarca çorabı hatırlarım. Nurşen iyi  ki tanımışım seni.

Kardeşini Seç..

Yazı dolaşımı


Kardeşini Seç..” için 5 yorum

  1. Bu siteden ve böyle bir yardımdan haberim yoktu insan hayatında yapabileceği bundan daha güzel bir iyilik olabilir mi? Sizi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum Nilay. Bunu hızla duyurmak lazım hemen bizde bir kardeş seçicez!

    1. Çok sevinirim arkadaşım, Emre’nin de böyle bir kardeşinin olması eminim onun da çok hoşuna gidecektir. güzel haberlerini bekliyorum.

    1. Siz uyardığınız anda kontrol ettim. Ben de ulaşamıyorum. Facebook sayfalarında da insanlar siteye ulaşamadıkları ile ilgili mesajlar atmışlar. Geçici bir sorun olabilir sanıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir