Son bir kaç senedir televizyonda ve basında bir kaç kez karşıma çıkmıştı Erken Ergenlik. GDO’lu besinler, kimyasala boğulmuş kozmetikler, büyüme hormonu eklenerek yetiştirilen sebzeler meyveler (özellikle çilek ) ,östrojen eklenerek büyütülen tavuklar ve yumurtalar,  ve  evlerde tablet bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren çocuklarda görülen bir durum Erken Ergenlik.

Kullanılan plastik malzemeler, oyuncaklar içindeki hormon benzeri etki oluşturan kimyasallar da erken ergenliği başlatabiliyor. Fast food tarzı ve yapay endüstri ürünleri ile beslenme alışkanlıkları obeziteye neden olarak vücut yağ oranını arttırmak koşuluyla erken ergenliğe neden olabiliyor.

Yukarıda yazılanlara  Maya’nın doğduğu günden beri dikkat eden bir anne olarak bu durum bize uğramaz sanıyordum.

Kazın ayağı öyle değilmiş.

Kısa çöpü çekmiştim.

Bir senedir Erken Ergenlikten dolayı Maya takip ve tedavide. 🙁 Evet olabiliyormuş.

Bu konuyu paylaşma nedenim bir kaç anne ya da babada farkındalık yaratabilme isteğim. Erken Ergenlik modern çağımızın hastalığı . Daha çok kız çocuklarında görülse de erkek çocuklarında da artık fazla. Belirtilerini erken fark ettiğinizde tedavisi olan bir süreç.

Annelere ve babalara iş düşüyor esasında , belirtilerden bir iki tanesini fark ettiğinizde önce çocuk doktorunuza sonrasında mutlaka bir çocuk endokrinoloji doktoruna başvurmanız gerekiyor.

“”Ergenlik yaşı normalde kız çocuklarında 8-13, erkek çocuklarında ise 9-14 yaş arasıdır. Eğer ergenliğe ait belirtiler kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce görülüyorsa çocuk erken ergenliğe girmiş demektir. Normalde ergenliğin kızlardaki ilk belirtisi meme dokusunun büyümesidir. Bunu takiben genital bölge ve koltuk altı tüylenmesi görülür. Nihayetinde ilk adet kanamasının başlamasıyla da tamamlanmaya doğru gider. Erkeklerde ise ilk belirti testislerin büyümesidir. Genital bölge ve koltuk altı tüylenmesi, seste kalınlaşma. Ter kokusu, birden boy uzaması her ne kadar bu güzel bir durum gibi gözükse de ani boy uzaması Erken Ergenliğin ilk belirtilerinden.Tüm belirtilerin biri veya birden fazlasının kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce ortaya çıkması erken ergenlik problemine işaret eder.”  diye bilgi verilmiş bazı kaynaklarda.

Yapılacak bir kaç hormon testi, Mr, kemik yaşı ölçümü ve ultrason sonuçlarına göre doktor kontolünde başlıyor süreç.

Burada benim sorgulamam gıda sektörü için başlıyor. GDO kullanımını, daha kısa sürede ürün elde edebilmek adına  hormonları ve tarım ilaçlarını kontrolsüzce kullanılmasını anlayamıyorum. Organik adı altında aldığımız ürünlerden bile artık iyice korkar oldum çünkü toprak, hava ve yağmur ne kadar temiz?

Fiziksel zorluklarının yanında psikolojik süreci var Erken Ergenliğin. İşte o konuda ben oldukça zorlandım. Şükürler olsun şu an yolunda her şey bizde. Temiz gıda, saf temizlik malzemelerini bulma konusunda ilk başlarda zorluk biraz çeksemde internet sayesinde bir çok anne ile tanışıp bu konuda yönlendirme aldım.

Erken Ergenlik konusunda spor , gıda, temizlik ürünleri, bakım malzemeleri oldukça kapsamlı konu. Ayrı ayrı her birine ilerleyen zamanlarda değinmek isterim. Neler yaşadık, neler öğrendik, neler yapıyoruz ? diye.

Madem burası benim platformum burdan özellikle gıda konusunda üreticilere bir kaç şey söylemek isterim. Genç ,sağlıklı bireyler yetiştirebilmek biz annelerin nasıl sorumluluğu ise bu konuda aynı hassasiyeti üreticilerden de bekliyorum. Siz üreticiler kısır tohumları sebze ve meyvalarda kullandıkça , GDO ‘lu ürünleri allayıp pullayıp çocuklarımıza sundukça daha bir çok hastalıklara sebebiyet veriyorsunuz.Erken Ergenlik, Otizm, Kanser ve Kısırlık bunlardan sadece bir kaçı. Bu sisteme alet olanları büyün kalbimle kınıyorum. Doğru düzgün işini yapan ise saygım sonsuz.

 

Erken Ergenlik mi?

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir