Adının Şeker olması kendisinin hiç de şeker gibi olmadığını annemin bu hastalık ile yaptığı çetin savaştan biliyorum.

Annem 20 senedir diabet hastası ve 2 senedir insuline bağımlı. Bağımlı demek her ne kadar itici gibi dursa da keşke insuline daha önce başlasaydı diyorum . İnsulin iğnesinden korktuğu için uzun süre avuç avuç hap kullanarak diabetini kontrol altına almaya çalışmış ve başaramadığından dolayı gözlerinde ve ayaklarında sorunlar ortaya çıkmış biri annem. Ve şimdi ki aklım olsaydı hiç korkmazdım diyor şu günlerde. İnsuline başlamak kontrolsüz yükselen şekerini daha kolay bir şekilde rayına oturtmaya yardımcı oldu.

Artık her gün minicik bir kan damlası ile şeker düzeyini ölçmek onun rutinine girdi. Kabul etmek istemediği hastalığını insulin ile kabul etmiş durumda. Diabet öyle bir hastalık ki organlarınızı ve sizi yavaş yavaş yiyen hayattan kopmanıza sebep olabilecek bir hastalık. İnsulin ve düzenli şeker kontrolü ile de başedilesi bir hastalık lütfen bunu unutmayalım.

Yarın 14 Kasım Dünya Diabet günü. Türkiye’de 2025 senesinde hedeflenen diabet hasta sayısı 2012 senesinde 2 katı fazlası ile tutturulmuş bir durumda olduğunu biliyor muydunuz? Bu hastalığa sahip kişilerin sanki bir grip gibi bahsetmelerini öyle çok garipsiyorum ki. Ya da ben yakınen diabetin bir insan hayatını nasıl mahvettiğini gördüğümdendir bu yadırgamam. Çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da çok bilinçsiz ve eğitimsiziz.

Damak zevkimize yerleştirilen beyaz şekeri hayatımızdan çıkarmak ve ona eşdeğer doğal tadlar eklemeyi öğrenmeliyiz. Çocuklarımıza verdiğimiz ilk katı gıda içerisinde kesinlikle şeker bulundurmamayı ve sunmamayı öğrenmemiz gerekiyor artık. Eroin gibi bağımlılık yapabilecek bir madde şeker.

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlık’larına bu anlamda inanılmaz çok iş düşüyor diye düşünüyorum. Eğitim madem çocukluk çağından başlıyor. Okullarımızda başlamalı değişim, Diabet üzerine bilinçlendirme yapacak konferanslar düzenlenmeli okul toplantı salonlarında. Çocuklarımızın okul kantinlerinde mısır şurubu ile tatlandırılmış hiç bir madde satılmaması için gereken yapılmalı ki tartışılıyor son zamanlarda bu konu ve bunu sonuna kadar destekliyorum.

Ailenizde Diabet hastalığı olan bir yakınınız var ise sizin diabete yakalanma olasılığınız normal insana göre 5 kat daha fazla olduğunu lütfen unutmayın ve sadece yaptıracağınız bir iki test ile bunu öğrenmeniz mümkün.

Dünya Diabet Günü kutlu olsun hem hastalarımıza hem de biz yakınlarına bir gün önceden olsa da..

Dünya Diabet Günü Kutlu Olsun.

Yazı dolaşımı


Dünya Diabet Günü Kutlu Olsun.” için 2 yorum

  1. Nilaycım maalesef Türkiye’de diabet de dahil çoğu konuda o kadar bilinçsiz ki insanlar. Neyse ki internet sayesinde daha önce ulaşamadığımız bir çok bilgiye ulaşıp çoğu konuda daha da bilinçleniyoruz. Çocuklarımızı okul çağına kadar elimizden geldiğince koruyabiliyoruz belki ama okullarda da bu bilince ulaşılması çok önemli. Dediğin gibi okul kantinleri bunu başlatmak için ilk durak bence. İnşallah yavaş yavaş o seviyeye erişiriz.

    1. Bizler bilinçlendikçe eminim çok şey değişecektir. Ne demişler ” bir kadın değişir dünya değişir” 🙂 Artık o kadar da karamsar değilim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir