İtiraf ediyorum çok korktuğum bir muhabbetti tuvalet eğitimi.

Nasıl bir mahalle baskısı vardı üstümde anlatamam. Ne zaman Maya’yı görseler ” Eee! ne olacak bu bez işi? Hemen halletmelisin artık. Zamanı çoktan geldi.” gibi o kadar çok laf duymaya başlamıştım ki etraftan inanın hiç başlamak istemedim eğitime . Maya ne zaman ki idrar yolu enfeksiyonu sık sık olmaya başladı Nilay ! yeter diyerek başladık Maya 24 aylık olduğunda korkulu rüyama. İnatlaşmak istemedim kedi ile biliyorum ki o kazanacak. Çiş onun kaka onun istediği zaman ve yerde bırakma özgürlüğüne sahip.Sadece Dr. Sabiha Paktuna’nın söylediklerini akıl süzgecimden geçirdim.

Maya’nın gözlemlemesini sağladım. Bir oyunmuş gibi davranmak, cicili bicili müzikli oturaklardan almak istemedim. Tuvalete oturttum sadece konuştuk . Çişimiz kakamız gelince tuvalete geliriz gibisinden cümleler kurduk. Bir kaç ayımız sadece onun gözlemlemesini bekledik havalar da ısınınca da bir anda bezi çıkardık.  En çok ne işime yaradı biliyormusunuz? Prenseslerle süslenmiş tuvaletin üzerine yerleştirilen küçük aparat ve IKEA’dan aldığımız basamak . Nasıl mutlu oldu  kedi. Ona aitti ya onlar sadece o kullanabilecekti ya bu sebepten daha bir özendi küçük hanım.

Kazalarımız olmadı mı ? Hemde çokkk 🙂 Hele araba ile seyahat o kadar zordu ki ilk zamanlar sadece ilk  3 ay biraz zorlandık . Her kaza oldugunda çiş ile ilgili,  üstünde durmamaya özen gösterdik baba ile birlikte.

Bir de itiraf ediyorum evdeki bütün halıları kaldırdık öhömmmm 🙂

Şimdi neler yaşıyoruz derseniz çiş sorun yok ama kaka durumu biraz karışık eğer oyun oynanıyorsa ; oyundan kopmak yerine kakayı bırakıyoruz 🙂 oyun kaçacak ya .. Aaa birde sevdiği kitabın resimlerine bakarken eğer gitmesi gerekiyorsa kitabı ile birlikte gidiyor küçük hanım 🙂

Şunu tekrar deneyimledim. Zamana ihtiyacı varsa üstüne düşmeyecekmişsin ve mahalle baskısına kulaklarını tıkayacaksın pamukla da değil koca koca tıpaçlarla.. Sizi duymuyorum lalalalaaaaaaaaaa kıvamında hemde .

Çok çişten kakadan bir muhabbet

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir