İki gün önce takip ettiğim bir blogun tavsiyesi ile yeni bir kitaba başladım. ( Blog ile ayrıntı ayrı bir post yazısı 🙂 )

Çocuğunuzla birlikte büyümek, Naomi Aldort yazarı. Bildiğimiz sıradan kitaplardan ayırıcı farklılıkları var. Küçük mucizenizi büyütürken ;  kendi içinize döndürmeye çalışan,  size yerleştirilen bilgilerin, davranış biçimlerinizin çocuğunuz tarafından nasıl algılandığını anlatmaya çalışan çok hoş bir kitap.

Kitabı okurken bir cümlesi beni  o kadar çok etkiledi ki beynimin içinde sürekli dönüyor tıpkı eski çalışma arkadaşım Beyhan’ımın söylediği söz gibi; “Beden doğurur yürek büyütür”.

Naomi Aldort da ” Çocuğunuza eve gelen bir misafir gibi davranın” diyor. İlk başta nasıl yani? desemde sonradan düşününce aklıma çok yattı. Evinize gelen misafir çocuklara nasıl davranırsınız? Yapılmasını istemediğiniz ya da hoşlanmadığınız bir davranışla karşılaşınca tepkimizi nasıl veririz? bir düşünsenize. Çocuğunuza verdiğiniz tepkiyi vermeyeceğimiz kesin 🙂 daha ılıman , daha yol bulucu oluruz değil mi? Bunu okuduğumdan beri kendimi kontrol etmeye çalışıyorum , o kadar zor ki 🙂

Yazar bu konuda da bize tüyolarda vermiş, alışkanlıkları değiştirmek için zamana ve pratiğe ihtiyacınız var. Kendinize zaman tanıyın ve inanın sonunda başaracaksınız diyor. Ayrıca ; daha fazla öğrenmeye ve daha az ÖĞRETMEYE cesaretiniz varsa, ebeveynlerinizin sizi yetiştirme yöntemlerini savunmaya son verecek kadar cesursanız, sandığınızdan daha harika bir ilişki içerisinde olabilirsiniz çocuğunuzla diyor.

Okunası bir kitap , okundukça düşünmeye , elinizdeki hamuru yoğururken esasında sizin onu değil onun sizi yoğurdunu gösteren bir kitap.

 

Bugün kediyi gözlemledim bütün gün, tek isteği benden sadece oyundu. Yapılması gereken işlerden arta kalan zamanımızda çiçeklerini, patateslerini suladık, Buzz ile evcilik oynadık, Kovboy  kız Jess’in yaptığı yoğurttan yedik :p , terasımızda bulutlara el salladık.

Ah ego ah sen olmasan esasında çocuklarımız nasıl da eğlenceli nasıl da mutlu büyür. Egosu olmayanla egosu olan yan yana gelince bence olmayan kazanıyor tıpkı minik kedim gibi.

Çocugunuza misafir gözü ile bakmak.

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir