Ne zamandır nefesimi tutuyorum, hayatı öteliyorum, anı yaşamadan yarını düşünüyorum… Yarın oluyor sonra ki haftayı düşünüyorum ve bir bakıyorum bana hediye edilen anı yaşamıyorum.

Nefes almak gerek bazen, o çılgın enerjiyi bir şeyleri yetiştirme çabasına bir virgül koymak ve ciğerlerini patlatana kadar nefes almak.. Mayıs ayında kaçmak istedim İstanbul’dan … Gitmek nefes almak .

Çekirdek  ailemle Bozcaada’ya kaçtık…. Nedendir bilmem Çanakkale’li oldum denecek kadar oraları  gezen yaşayan biri olarak bir türlü Bozcaada’ya gidememiştim. Bir şey çağırıyordu belki de. Yazın çok kalabalık olduğunu bildiğimizden sezon açılmadan önce Bozcaada’ya sonra Şirince, Efes, İzmir’e doğru bir gezi planı yaptık. Sadece gezip değişik yerler görme adına. İyi ki ama iyi ki öyle yapmışız. 🙂 Ne güzel insanlar tanıdım ne güzel yerler gördüm. Nasıl nefes aldım bir bilseniz.

Bozcaada’ya gitmemiz de en büyük etken benim ekmek aşkım oldu sanırım.  Beni takip edenler bilir Maya’ya  her şeyin doğalını sunmaya çalıştığımı çoğu şeyi evde denediğimi :). Özellikle de ekmek aşkımı.  Maya kedisi için uzun zamandır ekşi maya ekmek yapmaya çalışıyor ve sonuç hep fiyasko oluyordu. Tesadüfen Instagram’da takip ettiğim birinin ekşi maya ile ilgili paylaşımını görünce  Bozcaada’da yaşayan ve bu ekmek işine gönül vermiş Ali ‘yi keşfetmem ile başladı esasında bizim Bozcaada tatilimiz . Ali adanın o muhteşem ortamında sevgi ile mayalayıp,  yoğurduğu ekmekleri yapıp; biz kozmopolit şehirlerde yaşayan annelerin çocuklarına doğalın tadını damaklarına yerleştirmeye çalışan ekmek aşığı bir gönül insanı.  %100 doğal ekşi mayadan yapılmış tam buğday ve çavdar ekmekleri yapıp kargo ile adresinize kadar gönderiyor sırf çocukların damağına bu tadı kazıyabilmek adına. O muhteşem ekmek kokusuna alıştınızmı bir daha bırakmanıza inanın imkan yok.  Ekmekler tavsiye edilen ısıda saklandığında 40 gün bozulmadan tüketebiliyorsunuz.  Hatta Dr.Yasemin Bradley bile ada ekmeklerinin sıkı tüketicisi.

Gelelim bizim Bozcaada tatilimiz ile bağlantısına . Instagram’da bebeklerim dediği ekmeklerini paylaşırken tatil yapmak isteyenlere Patiska Pansiyon’dan bahsedince bizde nasılsa bir yer arıyoruz düşüncesi ile hayatımızın riskini alıp Patiska Pansiyonu seçtik. Gerçekten de risk almak bazen süper oluyor. Bu risk sayesinde Patiska Pansiyon‘un muhteşem ev sahibesi Oya hanımla tanışma fırsatını yakaladık.Giritli bir ailenin kızı Oya hanım ; misafirperverliği, muhteşem Girit mutfağına has hazırlanmış sofrası ve kahvaltısı ile çok güzel ağırladı bizi. Adanın merkezinde bir pansiyonu merkezden biraz uzakta da bağ evi var kendisinin. Biz bağ evinde konakladık .  Bağ evinde ise hayatımın süprizi ile karşılaştım desem.  Maya’ya  Ada ekmeği gönderen Ali tam karşımızda idi bağ evinde. Dünya küçük derler ya hah! işte tam o durum bende.

Ada Ekmeği‘ni bağ evinde yapıyormuş Ali ve ben işin bizzat yapılan yerinde konaklama fırsatını yakalamıştım. Benim için muhteşem bir deneyimdi. Ekmek kokusu ile uyanmak , evin her tarafına sinen o muhteşem kokuyu solumak benim için inanılmazdı. Bozcaada’da geçen o 2 gün yani nefes almaya başladığım o 2 gün. Ruhuma öyle iyi geldi ki. Ali ile   Oya hanımın muhteşem misafirperverliği , sohbetleri özellikle  severek yapılmış her işin mükemmel olacağını kanıtlarcasına hazırlanmış sofraları.

Bozcaada muhteşem bir yer, içinde bulunduğunuz anı yaşadığınız sonrasını düşünmediğiniz bir yer. Kekik kokan tepeler sözünü hep duymuş ama ne olduğunu bilmeyen biri olarak adayı gezerken gerçekten kekik kokusunu ciğerlerime çekip Aaa! bak Maya kekik kokusunu alabiliyor musun? diye bağırdığım , mutlu olduğum ve yaşamak istediğim bir yer. 2 gün hayat durdu sadece o anı yaşadık biz Bozcaada’da.  Televizyon olmadan telefon olmadan bir Hobbit ailesi şeklinde sürekli gezen kıkırdayan nefes alan bir aile olduk biz orda. Eğer yapılacak listeniz varsa hayatınızda , görülmesi gereken yerler bölümüne Bozcaada’yı, Patiska Pansiyonu ve Ada Ekmeği‘ni lütfen ekleyin. Gelincik şurubunu tadın, Rum sokağına, Ayazma plajına, Akvaryum koyuna , Rüzgar Güllerine kısaca her yerine mutlaka gidin. Çamlıbağ’ın karalahna sarabını tadın, hayatı yavaşa alın daha doğrusu nefes almayı hatırlatacak bir yer Bozcaada.

 

Evet kalbim gerçekten orda kaldı.

 

 

 

 

Bir nefestir Bozcaada, bir aşktır ekmek

Yazı dolaşımı


Bir nefestir Bozcaada, bir aşktır ekmek” için bir yorum

  1. 13.04.2014 tarinde kanaltükte Ali beyin ekmek yaışını seyrettim.tam budayın ve tuzun topragam yani çankırıdan getittigini ögrendim.alibeyden ricam hem çavdar hemde tam bugdayekmegi almak istiyorum.ali beye nasıl ulaşabilirim.iletişime geçebilirsek çok sevinirim teşekkürler kolay gelsin.TEL:0 530 5604590.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir