Annemin ameliyat sonrası iyileşme döneminde Maya ile beraber Chow Chow sahibi teyzemizin evinde bir süre yaşayınca benim içimde bambaşka bir dünyanın kapısı açıldı. Bir köpek ile yaşama fikrine ilk başlarda herkes gibi önyargılı yaklaşıyor olsam da işin içine girince o kadar da zor olmadığını gördüm. Belki de zorluklarını görmemeyi tercih etmemden kaynaklanıyor.

Teyzemin Chow-Chow’u nam-ı değer Lucky inanılmaz akıllı ve bir o kadar da sakin karakterli bir hayvan ve bahçeli bir evde yaşamanın etkisi ile de  gayet mutlu bir köpek. Lucky ile Maya’nın 3 ay boyunca olan arkadaşlıklarını,  Lucky’nin Maya’ya olan sabrını gördükçe acaba olabilir mi? düşüncesi belirdi  bir anda bende . Bunu sevgili ile konuşunca onunda küçüklüğünden beri en büyük isteği olduğunu dile getirince biz ufaktan araştırmaya başladık nasıl yapabiliriz diye.

Sevgili ile oturduk uzun uzadıya konuştuk nasıl bir hayvana bakabiliriz, karakteri nasıl olmalı, tatillerde ne yapabiliriz, ikimizde nasıl ayrıcalık gösterebiliriz. Sonuçta çoçuğumuz için değil kendimiz için bir hayvan sahiplenecektik ve sahiplendiğimiz köpeğin tek hayatı biz olacaktık o ise sadece bir yanımız. Sorumluluk büyük, pahalı ve zorlu bir işti.

Sahiplenmeyi nerden yapacaktık barınaklardan mı yoksa internet üzerinden sahiplendirilmeyi bekleyen yavrularımı alacaktık bu soruları konuştuk . Anlaşamadığımız tek konu hayvanın boyutu oldu. Ben küçük ırk olan Cavalier King Charles, Beagle  isterken eşim onların daha çok bayan köpeği olduğunu ileri sürerek büyük ırk bir köpek istediğini söyledi.  🙂

Araştırmalara devam ederken Akbaş ırkına sahip bir arkadaşımızın tanıdığının yeni doğmuş  Kahverengi Labrador yavrularının olduğunu ve sahiplendirmek istediğini duyunca eşimde bir bayram havası esmeye başladı bir anda.

Kahverengi Labradoru araştırınca hem ırk olarak iri olması hem de karakteri bakımından tam da istediğimizi bulduk.

Labrador hakkında burdan bilgi alabilirsiniz. Bizi en çok cezbeden köpeklerde zeka sıralamasında Labrador’un 7.sırada olması çok kolay öğrenebilmesi de oldu.

Kahverengi Labrador’umuz Dexter 30 Ağustos günü aramıza katıldı ve bugüne kadar yaşadıklarımızı soracak olursanız yeniden bir çocuk sahibi olmuş gibiyim ama şunu itiraf edeyim Dexter’ı eğitmek daha kolay sanırım. Dexter şu an 14 haftalık yani daha pupy durumunda enerjik , obur , kemirgen ve bir o kadar da sevgi dolu bir hayvan.

Artık 4 kişilik bir aileyiz ve gün geçtikçe o bize biz ona bağlanıyoruz delice hemde. Maya ile olan bağı bambaşka, benimle başka eşimle başka. Kapıdan her girdiğimde boynuma atlayıp Annemmmm! dercesine heyecanlanması onun çiş , kaka, kemirme durumlarını unutturuyor.

Ve her gün ne kadar iyi bir karar verdik! mutluluğunu yaşıyorum herkese kulaklarımı tıkayarak.

 

 

 

Bir Labrador sahibi olmak

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir