Çocukluğumuza ait kokular vardır, bir anda alır sizi götürür. Hani anneniz mutfakta yemek ya da börek çörek pişirirken  muhteşem kokular gelir  sizin o minik burnunuzu gıdıklar ya , ben de bugün mutfağımdan gelen o muhteşem kokuyla çocukluğumu hatırladım.

Herkes gibi benim de unutamadığım tadlar kokular var. Bu kokuların en başında benim için balkabağı gelir. Bugün anneannem bana süpriz yapıp çocukluğuma ait ve şimdiye kadar kimsenin evinde yeme şansımın olmadığı balkabağı böreği yaptı. Allah'ım fırının tepesinde pişmesini nasıl da sabırsızlıkla beklediğimin resmini keşke biri çekebilseydi. 🙂 Soğumasını bile bekleyemedim o kadar özlemişim muhteşem tadı.

Sıcacık böreği afiyetle götürken birden çocukluğuma dair ne varsa hatırladım dersem  yalan olmaz ; Blue Jean dergisi, VHS kasetler, sokaktan geçen yoğurtçular, kışın "bozaaaaa" diye bağıran satıcılar, soba üstünde patlayan mısır ve mis kokulu kestane, dizilerden Mavi Ay, Küçük Ev, Uykudan Önce Adile Naşit " kuzucuklarım"… Rahmetli her programını bitirdiğinde hani seslenirdi ya" Ahmet, Mustafa, Ayşe" diye ne beklerdim benimde adımı söylesin diye . 

Bir koku beni nerelere götürdü bugün 🙂 Bu arada haminneler ellerinize sağlık börek muhteşem ! olmuş.

Ben bu kokuyu tanıyorum !

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir