Hastalık dönemi açıldı ve kapandı bizde 🙂 Kuantum yapalım.

Annem 20 senedir diabet hastası ve 3 seneden beri insulin kullanıyor. İnsulin kullanımını daha önceden yapmadığından ötürü vücüdunun bazı organlarında şekere bağlı hasarlar meydana geldi. Bu sefer ki durum ayaklarında gelişti. Yanlış kestiği tırnağından dolayı ayağı enfeksiyon kaptı ve yaklaşık 2 aydır antibiyotik kullanmak durumunda kaldı ki halen devam ediyor. Ortopedi doktorunun şeker hastalarında ayak bakımının çok önemli olduğunu , en ufak bakteri ya da mikrobun büyük problemlere sebep olabileceğini ve düzenli olarak diabet ayak bakım yapan bir yerde tırnaklarının bakımını ve kesimini yapması gerekliliğini belirtince bende başladım araştırmaya.

Duyduğum ve bildiğim bir konu olmadığından etrafımda da diabet ayak bakımı yaptıran bulunmayınca benim en büyük yardımcım internet sayesinde buldum Acıbadem Fulya Ayak Merkezi‘ni. Bir çok yer ile görüştüm bilgi aldım ve öğrendikçe ayak bakımının ne kadar önemli olduğunu anladım. Biz sadece pedikür olarak biliriz ayak bakımını ki bazen onu bile ne kadar kötü yapan kişilerle karşılaşırız.

Geçen hafta annem ve ben ayak bakımı konusunda bir ilki yaşadık. Bakım merkezinde görevli Elçin hanım annemin ayakları için gerekli Diabet ayak bakımını yaparken resmen annemi kıskandım. Koltuktan onu kaldırıp kendim oturmak istedim.

Elçin hanım güleryüzlülüğü ile her işlemi özel olarak anlattı bilgilendirdi bizi. Tırnaklarımızın nasıl kesilmesi gerektiğini, diabetliler için hazırlanmış özel bakım kremi ile ayaklarının sürekli nemlendirilmesinin önemini, tırnakları için özel mantar solüsyonları ile bakım yapmasının gerekliliğini anlattı. Ben bakım kreminin farkını sordum. Diabet ayak kremleri ayağa krem gibi sürülüp ten tarafından emilince mum gibi kaplıyor böylelikle yerden herhangi bir bakteri ya da mikrobun işlemesine engel oluyormuş! Daha ne olsun.

1,5 saat sürdü işlem ama inanın bana 10 dakika geldi. Annem bile ayaklarını tanıyamadı . Bu merkezde istenirse normal ayak bakımı ve pedikürü yapılıyor. Annemin düzenli olarak gitmesi gerektiğinden sanırım iki randevu arka arkaya alacağım.

Elçin hanım pedikür ile şöyle de bir bilgi verdi; pediküre giderken mutlaka kendi makasımızla gitmemizi , mümkünse pedikürün ayakların kuru hali ile yapılmasını söyledi. Kuru sözünü duyunca yüzümün aldığı ifadeden olacak ki konuyu açtı 🙂 Su içinde ayaklarımızı fazla beklemesinden dolayı sonrasında yapılan törpüleme işleminde canlı deride zarar görüp enfeksiyon kapma riski artıyormuş. Kısaca anneme de yaptığı gibi pedikürü ayakları su ile temas ettirmeden özel aletlerle yapılan törpüleme işleminde sadece ölü deri temizlenmeli imiş!!

Tecrübe edildi ve onaylandı .Bir hastalık sayesinde öğrenilen başka bir bilgi. Aman ayak diyerek sakın es geçmeyin ..

Ayak diyerek es geçmemek lazım..

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir