Bir hevesle koyuldum aşure yapmaya lakin Maya beni bu sefer baya bi zorladı. Ne zaman mutfağa tencereyi karıstırmaya gitsem arkamdan “Annecim gel oyun oynayalım, Annecim acıktım ki hayatta bunu duyamazsınız normalde !”  Zor şartlarda da olsa başardım 🙂 Küçüklüğümden beri bir ritüeldir aşure bizde. Anneannemin kocaman kazan şeklindeki aşure tenceresi hep aklıma gelir. Sadece senede bir iki kez aşure pişmesi için ortaya çıkar o tencere. Gözüm o tencereye alışık olunca benim tencerem bi ufak kaldı yanında. Bu tenceremi inanın çok seviyorum, annemin rahmetli halası Almanya’da yaşarken almış 50’li yıllarda ve hiç kullanmamış saklamış öylece. Beni çok severdi evlenmeden bir iki sene evvel bana getirmiş hediye etmişti. Eski çinko tencerelerden inanın gözüm gibi bakıyorum ve sadece aşure pişirmek için sadece senede bir kez çıkarıyorum ortaya. Maya’da büyüdüğünde belki benim anneannemin kullandığı tencere gibi bunu özdeşleştirir kendinde aşure diyince.

Evimiz, ömrümüz bereketli olur inşallah, gönül dostlarımın hepsine gönderiyorum aşurelerimi.

 Bu sayede de apartmanımızda ki bozuk komşuculuk 🙂 ilişkilerini tazelerim birazdan. Sadece kapılarda karşılaştığımız  birbirimizden haberimizin olmadığı bir apartmanda oturuyorum sadece 8 numarada ki Zehra abla dışında konuştuğumuz kimsecikler yok. Aşureleri dağıtınca nasıl da şaşıracaklar.Her neyse aşurenin de anlamı bu paylaştıkça çoğalmak.

Bu arada yılbaşı havası evimize bu şirin kardan adam sayesinde geldi. Geceleri ışığını yakmak beni ve kediyi baya bir sevindiriyor. Yılbaşı günü kuzenleriyle beraberiz bakalım nasıl bir gece olacak ? sonunu şimdiden görebiliyor gibiyim…

Herkese sağlık ve bereket diliyorum. 2011 senden çok şey bekliyorum.

Aşure & Yılbaşı

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir