AŞK! ( parçamız da burda 🙂 )

Ben sende kendimi aramışım,

Ben bende seni kaybetmişim

Neden daha fazlasını arayayım?

Oysa ben seninle aynıymışım…

Tebrizli Şems

Aşk,içimizde her daim olan ama bir türlü onu tam adlandıramadığımız, içimizde bir an patlayan ve sonrasında uzaklaşan,  kişiye, başka bir canlıya duyulandan farklı, bambaşka bir Aşk bu.

Bazı kitaplar vardır insanı düşündürmeye iten. Bende Elif Şafak’ın AŞK kitabından sonra Mevlana ile Tebrizli Şems’in Allah’a duydukları aşkı anlamaya çalıştım, çalıştıkça ağladım, ağladıkça araştırmak istedim.

Hep Mevlana için çok güzel sözler paylaşırız sosyal ortamlarda, hatta onun adına 2007 yanlış hatırlamıyorsam Mevlana yılı olarak duyurulmuştu dünyada. Ne kadar tanıyoruz ya da ne kadar biliyoruz onu.

2008 senesinde onun adına çekilmiş kısa bir tanıtım filmini izledim, çok düşündüm çokkkk sonra. Mevlana’mı bana yurtdışındaki araştırma profösörleri anlatıyordu. Kanıma dokundu .

Mevlana’yı Mevlana yapan esasında Tebrizli Şems’miş. Araştırdıkça okudukça onun nasıl bir doğaüstü insan olduğunu anlıyorum ve onunla ilgili araştırdıkça daha çok içimdeki aşkın alevlenmesini diliyorum.

Bu öğrenme açlığını sadece Mevlana için değil Osmanlı’nın saltanatı içinde duyuyorum  şu sıralar.

Show Tv’de yayınlanan bir dizi daha yayınlanmadan o kadar çok tantana yapmıştı ki, her şeye duyduğumuz önyargı ile konuşmuştu herkes. Sonradan da insanlar öğrenmek istediler. Okumak, araştırmak istediler. Tarihlerinde sadece harem, içki, yolsuzlukların olmadığını esasında nasılda bir  stratejiyle tarih yazdıklarını öğrenmeye başladı gençlerimiz,bizler.

Geçen televizyonda Almanya’da yaşayan bir Türk gencinin “bu diziyi izledikten sonra ben tarihimizi öğrenmeye başladım, kitaplar aldım, bizlere bunlar anlatılmıyor “diyordu. Sadece gülümsedim.

Umarım Mevlana’m içinde onun hayatını baştan aşağıya değiştiren Tebrizli Şems içinde bir dizi yaparlar, bizlere tarihimizi öğretmek adına, maddi  çıkar düşünülmeden.

AŞK

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir