Bebekliğinden vazgeçemediği iki şey var Maya’nın. Uykuya dalarken muhakkak benim ya da babasının kolunu severek uykuya dalması ve uykuya geçerken ağzından düşüremediği emziği.

Nasıl yaparım emzikten vazgeçeçirebilirim diye uzun zamandır düşünüyordum , her gören kişinin Aaaaa! sen kocaman kız oldun halen bunu mu kullanıyorsun söylemlerine Maya’nın ” Evet” demesi ayrıca komik. Millet olarak çok seviyoruz her daim eleştirmeyi her konuda .

Ben her zaman ki tavrımla içimden “ohmmmmm” diyerek bu konuyu geçiştirsem de ,bende diş yapısından dolayı artık bırakmasını istiyordum emziğini.

Tam 3 gündür emziğini artık kullanmıyor ve bu kararı yönlendirme olsa da kendi verdi 🙂 Her konuda yaptığı gibi. Çocuk ile inatlaşmamak lazım ben bunu gördüm, öğrendim, yaşadım. Sen ne kadar doğruyu göstermeye çalışsanda onun aklına yatmıyorsa olmuyor kardeşim.

Herneyse nasıl başardık konusuna gelirsek; öyle emziği atmalar, içine böcek, kırmızı biber koymaları hiç denemedim ama yapanı çok duydum. Son zamanlarda ki atlara olan hayranlığını kullanarak bir teklif sundum. Çok sevdiği Pony ata binmek isteyip istemediğini sordum o da teklifime sevinçle uçtu :). Fakat emzik kullanan çocukları kabul etmediklerini söyledim. İsterse emziği artık bırakabileceğini bende at sahibine Maya’nın emzik kullanmadığını söyleyeceğimi belirttim ve beklemeye başladım . Bir iki gün bana “elbette bırakırım ama evde bırakırım anne, eve gelemezler ki”dedi.
Evet, sizin gibi kalakaldım , akla bak sen . Bırakma fiilini o emziği evde bırakmak olarak algılamıştı. Bu sefer bir iki gün de “emziği artık çöpe atalım, uykuya giderken ona ihtiyacın yok ” cümlesi kurmaya başladım ve sessiz kaldı. Düşünmeye ihtiyacı vardı sanırım 🙂 Kolay mı bağımlılığından vazgeçecekti.

Bu arada ben de Pony at sahibi olan bir kaç çiftlik bakmaya başladım ve KenanBey Binicilik Kulubü‘nü buldum. Ve hafta sonu için çok sevdiği ikiz kuzenleri ile birlikte ata binme planını yaptım. Kenanbey Binicilik Kulubü, çok canayakın insanların çalıştığı çok güzel atların bulunduğu bir çiftlik. Mutlaka gitmenizi ve özellikle Fıstık ile Papatya ile tanışmanızı öneririm. Muhteşem enerjisi olan çok hoş bir kulüb.

Maya’ya ikiz kuzenleri ile birlikte ata binmek için plan yaptığımı ve emzik için kararını sordum. Ne yaptı dersiniz ? Uykudan kalkmıştı ve elinde ki emziği aldığı gibi çöp kutusuna atarak yanıma geldi ” Artık büyüdüm ve ata binmeye gidebiliriz 🙂 ” dedi. O günden beri gece biraz zorlansa da emzikten vazgeçtik, o andan itibarende bir daha emzik sözü aramızda geçmedi. Artık verdiği sözlerin farkında ve ben de o büyüdüğü için ayrı bir mutluluk yaşamaktayım.

Biz çok güzel bir hafta sonu geçirdik, üç tane birbirinden afacanın gözlerinde ki mutluluk bu dünyada alınabilecek en güzel hediye sanırım. Atların çocuklar üzerinde nasıl pozitif bir etkisinin olduğunu gözlerimle gördüm. Üçüde sakin sakin yanımızda dolandılar o gün. Avm’lerde harcanan o boşa geçen zamanı çocuklarımızla beraber keşke ata binmek gibi daha yararlı bir aktiviteye harcamaya çalışabilsek.

Artık verdiği sözlerin farkında .

Yazı dolaşımı


Artık verdiği sözlerin farkında .” için 3 yorum

  1. Biz de Kenan Bey Biniciliğe gitmiştik arkadaşlarla, önce kahvaltı ardından binicilik dersi almıştık 🙂 Çok çok keyifli bir şey. Sadece çocuklar için değil bizim için de öyle. Seninkilerin mutluluğu gözlerine yansımış zaten 🙂 Gerçekten çok güzel çocukları böyle aktivitelere yönlendirmek. Ben de AVM lerde geçen zamana acıyorum.

    1. Cocuklarin keyfine odaklandigimizdan o gun kendimizi unuttuk. Bundan sonraki mutlaka benimde dahil olacagim bir aktivite olacak. O kadar alistirilmisiz ki AVM’lere sanki onlar olmazsa hic bir aktivite yokmus gibi yasiyoruz hele cocukta varsa daha cok yonleniyoruz .

  2. Nilay’cım seni artık zevkle takip ediyorum. Senin gibi bilinçli bir anneden öğrenecek çok şeyim var :))

    Bende inşallah senin gibi kızımı çok iyi tanır; isteklerine ona göre cevap verir, mutsuzluğunun, kırgınlıklarının, sevinçlerinin sebebini anlar ve ona çok iyi bir arkadaş olurum,

    Sevgiler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir