Terfi edersin hayatta anne olunca ben onu anladım. Bambaşka bir insan bambaşka bir kadın olursun. Bir an dünyaları yakmakta hiç tereddüt etmezken bir an gelir bir durursun her atacağın adımda her verdiğin kararda düşünürsün bir kere bin kere. Eskisi gibi gemileri yakamazsın.

Anne olmak kadın olmakta terfidir bence, bambaşka bir kulvar bambaşka bir dünya. Anne olunca genetiğinde her daim olan kapalı bir kapının kilidi açılır bir anda, kucağına aldığın o sana muhtaç canınla. Annelik sonradan öğrenilen bir olgu değil bir anda anne olursun bir anda kadın olursun bir anda dünyanın en güçlü insanı olursun.

Emziremezsen hele benim gibi göğsünden kan gelene kadar sağmaya çalışır, süt olsun diye sürekli yemek yer, besleyemediğin için çıldırırsın. Sonra onunla büyümeye başlarsın , o yedikçe sen dünyanın en mutlu annesi, uyudukça ve sakin kaldıkça en huzurlu kadını olursun. Hele bir de seninle oyunlar oynamaya , konuşup bir de carcar hakkını savunmaya başlayınca kızar gibi görünüp arkanı dönüp gülmeye başlarsın. Parkta çocuklarla oynamaya başlayıp biri tarafından itelenip kakılırsa pençelerini yavaştan çıkartıp hazır konumda beklersin. Yuvaya başladığında sevinirken bir yandan da için için kıskanırsın ” senden kopuyor” hissiyatı içinde.

Hayatına türlü türlü çizgi film karakterleri girer bir anda, binlerce kez izlemekten bıkmaya fırsatının olmadığı filmler olur. Benim favorim Oyuncak hikayesi ve Tinker Bell. Sonra televizyon da seyredecek dizi film bulamazsan bir anda kendini çizgi film kanallarında oturmuş çizgi film seyreder bulursun.

Ömründe yapmadığın kadar çok kek yapmak demek annelik. Bulaşık demek, temizlik demek.

Prensesler, prensler girer hayatına , açıkçası çocuk demek o evde gökkuşağı demek. Eğer sende onun seviyesine inersen o evde mutluluk, aşk , huzur bambaşka renktedir hele onun da sana öğrettiklerini de görebiliyorsan o zaman bambaşka keyiftesin demektir .

Onu gördüğün her an gözlerinde bir kıvılcım çakar. Gözünün kaşının duruşundan anlarsın hangi ruh durumunda olduğunu. Annelik bambaşka bir meslek. Yüz , duygu okuma konusunda bir anda master yapmış kadar bilgili olabiliyorsun zamanla. Gülüşünden, ağlamasından, konuşmasından vermek istediği mesajı bir anda alabilir ve işine geldiği gibi davranabilirsin. Bir an gelir seni teselli eden kocaman bir insan olur ve sen şaşar kalırsın ” Ne zaman bu kadar büyüdü?” diye.

Hiç kimseye gösteremeyeceğin sabrın, kimse için alamayacağın sorumluluğun alındığı tek mevki annelik. Öyle bir kariyer ki her daim hazırda bulunmalı, her daim konuşmadan evvel düşünmen gereken maddi anlamda ücreti olmayan maneviyat olarakta paha biçilemeyecek tek kariyer.

Bir an gelir anne olmadan önce ki hayatını özlersin, çalışma hayatının sosyalleşme ortamlarını ararsın. Zamanla bakmışsın sosyal ortamında bambaşka bebekler bambaşka anneler katılmış hayatına.

Annelik anlatılınca anlanabilecek bir duygu değil sadece o kalbiminizde ki kapının açılması gereken bir mevki.
İsteyen her kadının o kapalı olan kapının kilidinin açılması en büyük duam. Anneler günümüz kutlu olsun , biz bu pazar dört kuşak ( maşallah deyin lütfen ) bir arada olmayı planlıyoruz. Anneannem, annem, ben ve Maya. Bir araya gelip sinerji yaratmak üzere 🙂

Annelik, kadınlıkta terfi demek.

Yazı dolaşımı


Annelik, kadınlıkta terfi demek.” için 4 yorum

  1. Canım annelik nasıl bişey??? işte yukarda yazdığın gibi bişey… Nasıl yazdın peki onları??? Bir anne olduğun için hemde çok iyi bir anne!!! Ne mutlu bize bu olağanüstü duyguyu yaşadığımız için çok şükür ANNE olduğumuz için ve çok şükür yavrucuklarımızın varlığı için… Anneler günün kutlu olsun tatlım… Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir